لیست مقالات

زبان بدن در فرهنگ های گوناگون
زبان بدن در فرهنگ های گوناگون
8 اردیبهشت 1403

ایما و اشاره های چهره و لبخندها در بیشتر جاهای دنیا دارای معانی مشابهی است. پل اِکمن استاد دانشگاه کالیفرنیای سانفرانسیسکو، عکس هایی از حالات نشان دهنده ی شادی، خشم، ترس، ناراحتی، تنفر و تعجب را به مردمان بیست و یک فرهنگ مختلف نشان داد و فهمید که در هر صورت، بیشتر مردم هر کشور درباره ی تصاویری که شادی، غم و تنفر را نشان می دهد توافق نظر دارند.

جزئیات
صادق ترین عضو در زبان بدن
صادق ترین عضو در زبان بدن
12 فروردین 1403

بیشتر افراد در زمان خواندن زبان بدن حواس خود را روی بخش بالایی بدن فرد مورد نظر (یعنی صورت) متمرکز می کنند و پس از آن توجه به نقاط بالا کم کم به سمت پایین تنه می رود، هر چند صورت بخشی از بدن است.

جزئیات
رازهای ارتباط غیرکلامی
رازهای ارتباط غیرکلامی
11 فروردین 1403

ارتباط غیرکلامی که بیشتر اوقات به آن رفتار غیرکلامی یا زبان بدن نیز گفته می شود؛ مانند حرفی که به زبان بدن آورده می شود ابزاری برای انتقال اطلاعات است.

جزئیات
زبان بدن
زبان بدن
11 مهر 1402

زبان بدن بازتاب بیرونی وضعیت احساسی فرد است. هر اشاره یا حرکتی می تواند نشانه ای ارزشمند باشد، برای درک احساسی که در آن لحظه به مخاطب دست داده است.

جزئیات
عادت های افراد خلاق و نوآور
عادت های افراد خلاق و نوآور
21 اردیبهشت 1402

آدام گرنت استاد دانشگاه پنسیلوانیا در تحقیق خود به دنبال این مسئله بود که عادت های افراد خلاق و نوآور چیست؟

جزئیات
چرا ما ایرانی ها در کار تیمی مشکل داریم؟
چرا ما ایرانی ها در کار تیمی مشکل داریم؟
16 بهمن 1400

به طور کلی تیم سازی برای شروع هر کاری یک امر اجتناب ناپذیر است. از طرفی تفاوت های فرهنگی و دیدگاه اعضای تیم یک فاکتور مهم در شکست یا موفقیت تیم است. این بخش نیاز مبرمی به مهارت های ارتباطی دارد. معمولاً انسان موجود قابل پیش بینی نیست و با تغییر یکسری شرایط رفتار متفاوتی از خود بروز می دهد. بخصوص در مواردی که مباحث مالی در میان باشد.

جزئیات
اهمیت منابع انسانی در سازمان ها
اهمیت منابع انسانی در سازمان ها
4 آذر 1400

جک ولش یکی از مدیران موفق و بزرگ است که بخش مهمی از موفقیت‌های خود را ناشی از انتخاب، استخدام و انتصاب‌های مناسب و درست می‌داند. او موفقیت خود را در کشف استعداد و استخدام بزرگان را تجربه‌ای می‌داند که بعد از اشتباهات و ناشیگری‌های به دست آورده است. در نتیجه این سال‌های تجربه، او دریافت که تأکید بیش از حد بر ظاهر افراد یا تحصیلات خوب به تنهای کافی نیست و تضمینی برای استخدام افراد شایسته به شمار نمی‌رود.

جزئیات
برترین شرکت های مشاوره مدیریت دنیا
برترین شرکت های مشاوره مدیریت دنیا
28 فروردین 1400

استفاده از مشاوران کسب و کار در اکثر کشورهای توسعه یافته امری عادی است و اولین مشاوره مدیریتی در دنیا توسط شرکت آرتور دی لیتل در سال 1886 اتفاق افتاد؛ همچنین فردریک وینسلو تیلور اولین مشاوری بود که در سال 1893 به صورت مستقل در این زمینه فعالیت نمود. در ادامه به برخی شرکت های برتر در زمینه مشاوره مدیریتی به کسب و کارها اشاره می شود.

جزئیات
موانع بروز خلاقیت در افراد
موانع بروز خلاقیت در افراد
22 فروردین 1400

آزاد ساختن توان خلاقیت و بکارگیری فکرهای نو، در گرو پیروزی بر موانع مذکور است. همگی ما عادت زده ایم. روش انجام کارهای معینی که طی زمان آزموده شده، به صورت روش های ثابت درمی آید.

جزئیات
آیا کارآفرینی محدوده سنی دارد؟
آیا کارآفرینی محدوده سنی دارد؟
22 فروردین 1400

شاید بسیاری از ما با این پرسش مواجه شده ایم که آیا کارآفرینی محدود سنی دارد؟. در پاسخ به این سؤال می توان به این نکته اشاره کرد که اگرچه سن افراد محدودیت چندانی برای راه اندازی یک کسب و کار ایجاد نمی کند ولی مهم است که آن فرد در سنی که قرار دارد چه تجاربی در این راستا کسب نموده است.

جزئیات
سنجش ایده کسب و کار
سنجش ایده کسب و کار
19 فروردین 1400

همه افراد ایده هایی برای راه اندازی کسب وکار به ذهنشان خطور می کند که احساس می کنند قابلیت اجرا دارد. عده ای فقط ایده را در حد انتزاعی در ذهن خود می پرورانند و اقدامی جهت پیاده سازی آن به عمل نمی آورند.

جزئیات
منابع ایده کسب و کار
منابع ایده کسب و کار
19 فروردین 1400

صرفاً داشتن یک ایده کسب وکار به تنهایی ارزشی ندارد؛ ولی راه اندازی یک کسب وکار با داشتن ایده شروع می شود. معمولاً ایده های اولیه خام هستند و در فرایند تجاری سازی با تغییر یا اصلاح پخته تر خواهند شد.

جزئیات
ویژگی های افراد کارآفرین
ویژگی های افراد کارآفرین
19 فروردین 1400

با بررسی ویژگی های شخصیتی کارآفرینان به تفاوت هایی در سبک نگرش و زندگی آن ها نسبت به سایر افراد دست پیدا می کنیم. آن ها معمولاً افراد باانگیزه، ریسک پذیر، توفیق طلب، خلاق و .. هستند.

جزئیات
شکست و موفقیت کسب و کار
شکست و موفقیت کسب و کار
5 فروردین 1400

برخی از صاحبنظران معتقداند که شکست یا موفقیت قابل پیش بینی است و بعضی نیز این جمله رد می کنند. شاید گفتن این جمله که موفقیت قابل پیش بینی است؛ خیلی دقیق نباشد ولی ما می توانیم احتمال موفقیت خود را با برداشتن گام های درست افزایش دهیم.

جزئیات
گام های راه اندازی کسب و کار
گام های راه اندازی کسب و کار
6 اسفند 1398

هر فردی که به دنبال راه اندازی کسب و کار است ممکن است سؤالاتی از قبیل: چگونه می توانم کسب و کار در منزل راه اندازی کنم؟ کسب و کار موفق چگونه پایه ریزی می شود؟ فرایند تحقیق در مورد کسب و کار به چه صورت است؟ کسب و کار چیست؟ انواع کسب و کار کدامند؟ و .. به ذهنش خطور کند.

جزئیات
اهمیت تبلیغات
اهمیت تبلیغات
23 دی 1398

تبليغات تجاري در جامعه امروز از دو زاويه اقتصاد و فرهنگ مورد توجه محققان و پژوهشگران علوم اقتصادي و مطالعات فرهنگي قرار دارد.

جزئیات
تسهیم دانش
تسهیم دانش
16 دی 1398

تسهیم دانش عبارت است از مجموعه رفتارهایی که شامل تبادل دانش و اطلاعات و کمک کردن به دیگران در این خصوص است.

جزئیات
نوآوری در شرکت سونی
نوآوری در شرکت سونی
7 دی 1398

در طول قرن بیستم، سرعت پیشرفت تکنولوژی به‌طور چشمگیری افزایش‌یافته است.

جزئیات
مدیریت تغییر در شرکت فیلیپس
مدیریت تغییر در شرکت فیلیپس
7 دی 1398

فیلیپس یکی از شرکت‌های پیشرو در زمینۀ تولید محصولات الکترونیکی در جهان است. محصولات آن متنوع هستند و از سازندگان قهوه تا تراشه‌های سیلیکون، از ضبط سمفونی‌های موتزارت تا سیستم‌های غربالگری سرطان، متنوع هستند.

جزئیات
توسعه گردشگری پایدار
توسعه گردشگری پایدار
7 دی 1398

واژه گردشگري نخستین بار در سال 1811 در مجله انگلیسی به نام اسپورتینگ ماگازین آمد. در آن زمان این لغت به معناي مسافرت به‌منظور تماشاي آثار تاریخی و بازدید از مناظر طبیعی براي کسب لذت به کار می‌رفت.

جزئیات
سازمان‌های پولی و مالی بین‌المللی
سازمان‌های پولی و مالی بین‌المللی
6 دی 1398

سازمان‌های پولی و مالی بین‌المللی تلاش دارند تا كشورهاي فقير را وادار به توسعه سازند. این مسئله در قالب کمک‌های به‌صورت وام به کشورهای فقیر و درحال‌توسعه تخصیص داده می‌شود.

جزئیات
مدیریت منابع انسانی سبز
مدیریت منابع انسانی سبز
1 دی 1398

مدیریت منابع انسانی سبز، دنبال استفاده بهینه از منابع کمیاب محیطی است و تأکید آن بر فلسفه، خط‌مشی و فعالیت‌هایی است که سازمان‌ها را دررسیدن به هدف‌های سبز یاری می‌کند. مدیریت منابع انسانی سبز به معنی تدوین و اجرای راهبردهایی، برای آگاهی کارکنان و مدیران از اعمال سبز جهت ارتقا و پیگیری فعالیت‌های پایداری محیطی می‌باشد که به سازمان‌ها در ایجاد یک سازمان سبز یاری می‌رساند.

جزئیات
سرمایه فکری
سرمایه فکری
1 دی 1398

سرمايه فكري فراهم كننده يك پايگاه و يك منبع جديد است كه از طريق آن سازمان می تواند به رقابت بپردازد. سرمايه فكري اصطلاحي براي تركيب دارايي نامشهود بازار، دارايي انساني و دارايي ساختاري است، كه سازمان را براي انجام فعاليت هايش توانمند مي سازد.

جزئیات
توانمند سازی کارکنان
توانمند سازی کارکنان
1 دی 1398

تاريخچه اولين تعريف از اصطلاح توانمندسازی به سال 1788 برمی‌گردد كه در آن توانمندسازی را به‌عنوان تفويض اختيار در نقش سازماني خود می‌دانستند كه اين اختيار بايستي به فرد اعطا يا در نقش سازماني او ديده شود. اين توانمندسازی به معني اشتياق فرد براي مسئوليت واژه‌ای بود كه براي اولين بار به‌طور رسمي به معني پاسخگويي تفسير شد.

جزئیات
رسانه های اجتماعی
رسانه های اجتماعی
30 آذر 1398

رسانه‌های اجتماعی توصیف ابزارهاي آنلاین است که مردم از آن براي اشتراك محتوا، پروفایل‌ها، نظرات، دیدگاه‌ها، تجربیات و افکار استفاده می‌کنند؛ بنابراین، رسانه‌های اجتماعی تسهیل‌کننده گفت‌وگوها و کنش‌های متقابل آنلاین بین گروه‌هایی از مردم است. این ابزارها شامل بلاگ ها، تابلوهاي پیام، پادکست، میکروبلاگ، نشانه‌گذاری‌ها، شبکه‌ها و ویکی‌هاست

جزئیات
برند
برند
30 آذر 1398

مفهوم و اهمیت برند در نظر مصرف‌کنندگان نقش استراتژیک در به دست آوردن مزیت رقابتی در بازار دارد. در دهه‌های گذشته، تمام ویژگی‌های محصول در تصمیم مشتریان تأثیرگذار بود و شرکت‌ها تمام تلاش خود را وقف بالا بردن و بهتر کردن محصولات خود می‌کردند و برند تنها نقش مشخصه مالک را ایفا می‌کرد، امروزه جایگاه برند و محصول در حال تغییر است و برند فراتر از محصول اثر می‌گذارد

جزئیات
تئوری ذینفعان
تئوری ذینفعان
30 آذر 1398

یکی از مشخصه‌های عصر حاضر، پیچیدگی محیط داخلی و خارجی سازمان‌ها و نهادهای اجتماعی است. در چنین محیطی داشتن دیدگاه سیستمی و کل‌نگری برای مدیریت سازمان‌ها الزامی می‌باشد تا از طریق دیدگاه سیستمی و آینده‌نگری بتوانند تمامی مؤلفه‌های اساسی و عناصر مؤثر بر عملکرد سازمان را در نظر گرفته و سپس فعالیت‌های سازمان را طوری برنامه‌ریزی، سازمان‌دهی، هدایت و کنترل کنند تا به بهترین شکل از تأثیرات منفی عناصر محیط داخلی و خارجی در امان بوده، بر آن‌ها تأثیر گذاشته و حتی آن‌ها را کنترل کنند.

جزئیات
فرهنگ سازمانی
فرهنگ سازمانی
30 آذر 1398

فرهنگ‌سازمانی نوعي از محيط اجتماعي سازماني است كه استقرار سيستم مديريت منابع انساني در سازمان را تحت تأثير قرار می‌دهد. فرهنگ‌سازمانی منعکس‌کننده برخي از الگوهاي پنهان از رفتارهاي رهبري در سازمان است. اگرچه برخي از پژوهشگران فرهنگ و راهبرد را مترادف با يكديگر می‌دانند، و برخي ديگر فرهنگ‌سازمانی را به‌عنوان برآيندي از راهبردهای سازماني قلمداد می‌نمایند.

جزئیات
کارآفرینی سازمانی
کارآفرینی سازمانی
29 آذر 1398

درباره تعريف كارآفريني و شخص كارآفرين و كارآفريني سازماني، تعاريف گوناگوني از سوي صاحب‌نظران ارائه‌شده بود كه با توجه به وسعت سيطره كارآفريني در رشته‌ها و علوم مختلف، تنوع تعاريف نيز امري غیرقابل‌کنترل و ناگزير است، كه در اينجا با اقتباس از گفته هارولد كونتز از واژه جنگل تعاريف كارآفريني استفاده می‌کنیم.

جزئیات
مسئولیت پذیری اجتماعی
مسئولیت پذیری اجتماعی
29 آذر 1398

مسئولیت‌پذیری اغلب به‌نوعی ارتباط بین افراد و محیط آن‌ها اشاره دارد. در حوزه ارتباطات بین افراد و سازمان‌ها، اقدام مسئولانه مستلزم پاسخی است که بر اساس مقاصد و انگیزه‌های اقدامات و فعالیت‌ها ارائه گردد. آزادی برای مسئولانه عمل کردن یک شرط کلی در خصوص مسئولیت‌پذیری است.

جزئیات
سرمایه اجتماعی
سرمایه اجتماعی
29 آذر 1398

سرمایه به‌وسیله افراد و گروه‌ها به‌منظور تسهیل در خدمت‌رسانی به اجتماع مورداستفاده قرار می‌گیرد. مفهوم سرمایه اجتماعی از سال 1980 میلادی، وارد علوم اجتماعی به‌ویژه جامعه‌شناسی شد. ابتدا توسط افرادی چون بوردیو، پاسرون و لویی مطرح شد و بعدها توسط کسانی چون کلمن، بارت و.. بسط و گسترش داده شد. در ادبیات علوم سیاسی، جامعه‌شناسی و انسان‌شناسی، سرمایه اجتماعی به مجموعه‌ای از هنجارها، ارزش‌ها، شبکه‌ها و سازمان‌هایی اشاره می‌کند که مردم از طریق آن‌ها به توانایی‌ها و ظرفیت‌ها و استعداد خود می‌رسند که این توانایی‌ها به افراد قدرت تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری می‌دهد.

جزئیات
هوش هیجانی
هوش هیجانی
27 آذر 1398

هوش هیجانی جدیدترین تحول در زمینۀ فهم ارتباط میان تفکر و هیجان است. این اصطلاح را نخستین بار مایر و سالووی (1997) پیشنهاد کردند هوش هيجاني به‌عنوان يك پديده موردتوجه، نه‌تنها جنبه تئوريك روان‌شناختی دارد، بلكه با ارتقاي آن در ميدان عمل می‌توان پاسخ‌های مناسبي براي بسياري از مشكلات نهفته زندگي يافت.

جزئیات
هوش فرهنگی
هوش فرهنگی
27 آذر 1398

واژه هوش فرهنگی برای اولین بار توسط ارلی و آنگ در سال 2003 مطرح و به‌عنوان نظریۀ جدیدی در دنیای مدیریت و روانشناسی سازمانی معرفی شد. آن‌ها هوش فرهنگی را قابلیت کارکرد و مدیریت اثربخش در زمینه‌های فرهنگی تعریف کرده‌اند.

جزئیات
دیدگاه شرکت هاینز به تغییر نیاز مصرف کننده
دیدگاه شرکت هاینز به تغییر نیاز مصرف کننده
25 آذر 1398

شرکت هاینز تولیدکننده محصولات غذایی است که سس های کچاب آن، شهرتی جهانی دارد. امروزه، هاینز یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های جهانی است که در حدود 200 کشور فعالیت می‌کند، بیش از 5700 محصول متنوع ارائه می‌دهد و در بیش از 50 بازار جهانی برند شماره یک یا دو است.

جزئیات
حقوق و دستمزد کارکنان در شرکت های بین المللی
حقوق و دستمزد کارکنان در شرکت های بین المللی
24 آذر 1398

شرکت گوگل در ماه یک میلیون رزومه دریافت می کند و در هفته دویست نفر استخدام می کند. اگر فرد استخدام شده از طرف خودِ کارکنان گوگل معرفی شده باشد و نمره عملکرد بالاتر از B بگیرد، به فرد معرفی کننده تا 10 هزار دلار پاداش داده می شود.

جزئیات
کارمندی یا کارآفرینی؟
کارمندی یا کارآفرینی؟
24 آذر 1398

امروزه با توجه به عوامل محیطی و پیشرفت هایی که در حوزه فناوری صورت پذیرفته است؛ تأکید رو به افزایشی بر کارآفرینی از سوی دولت های کشورهای در حال توسعه و افکار عمومی وجود دارد. در این راستا پیشنهاد می شود که افراد به دنبال خوداشتغالی حرکت کنند ولی آیا هر فردی در جامعه باید یک کارآفرین باشد؟

جزئیات
اقتصاد زیستی در اروپا
اقتصاد زیستی در اروپا
21 آذر 1398

اروپا، همانند سایر نقاط جهان، دارای چالش های عمده زیست محیطی، اقتصادی و اجتماعی است که باید برای ایجاد آینده ای ایمن و سالم برای نسل های آینده به درستی به آن ها پرداخته شود. راه حل هایی برای این امر وجود دارد از جمله تغییر در شیوه زندگی و کارکه در نهایت به نفع همه افراد تمام می شود.

جزئیات
پیاده سازی مدیریت دانش در سازمان
پیاده سازی مدیریت دانش در سازمان
17 آذر 1398

در زمینه مدیریت دانش مدل های مختلفی وجود دارد که می تواند بکارگیری آن ها در سازمان مزایایی را به دنبال داشته باشد. یکی از چالش هایی که مدیران جهت پیاده سازی مدیریت دانش در سازمان با آن مواجه می شوند وجود مقاومت در سازمان می باشد.

جزئیات
از کوتوله های فکری در تیم خود استفاده نکنید
از کوتوله های فکری در تیم خود استفاده نکنید
15 آذر 1398

به طور کلی تیم سازی در کسب و کار یا تیم سازی برای استارت آپ یکی از دغدغه های دوستداران راه اندازی کسب و کار است. فارغ از مراحل تیم سازی یا اصول تیم سازی، تفاوت های فرهنگی و دیدگاه اعضای تیم یک فاکتور مهم در شکست یا موفقیت تیم است.

جزئیات
عوامل تأثیر گذار در موفقیت استارت آپ ها
عوامل تأثیر گذار در موفقیت استارت آپ ها
8 شهریور 1398

پرسش هایی که در جلسه با دوستان فعال در حوزه استارت آپ ها از بنده می شود؛ شامل: اصول راه اندازی استارت آپ به چه صورت است؟ شما صفر تا صد راه اندازی استارت آپ را برای ما شرح دهید؟ هزینه راه اندازی استارت آپ به چه میزان؟ مراحل شروع استارت آپ چگونه است؟ قوانین استارت آپ چیست؟ ایده استارت آپ چگونه شکل می گیرد؟ آیا بکر بودن ایده مهم است یا جذب سرمایه گذار قوی؟ و از این قبیل سؤال ها ...

جزئیات
مشاور کسب و کار
مشاور کسب و کار
10 مرداد 1398

در اکثر کشورهای پیشرفته به صنعت مشاوره مدیریت به عنوان یکی از بازوهای ارتقاء کسب و کارها نگریسته می شود. حوزه های مشاوره مدیریت تمام ابعاد و واحدهای سازمان ها و شرکت ها را در بر می گیرد. حوزه های شامل مباحث استراتژیک، منابع انسانی، تحلیل فرایندهای کسب و کار، بازریابی، فروش، لجستیک و پشتیبانی و ... می باشد.

جزئیات
حرکت به سوی اقتصاد زیستی
حرکت به سوی اقتصاد زیستی
8 مرداد 1398

اقتصاد زیستی به معنای گذار از اقتصادی که تا حد زیادی مشتق شده از مواد خام فسیلی به یک اقتصاد مبتنی بر بهره وری منابع انسانی بر اساس مواد خام تجدید پذیر و همچنین با استفاده پایدار از خدمات اکوسیستم مانند: زمین و آب است.

جزئیات
چالش های به کارگیری ERP در شرکت های داخلی
چالش های به کارگیری ERP در شرکت های داخلی
30 تیر 1398

با سرچ ERP در گوگل ما با کلمات پرطرفداری در این حوزه مواجه می شویم که شامل: شرکت های ارائه دهنده ERP در ایران معرفی بهترین ERP در ایران شرکتهای دارای SAP در ایران وضعیت ERP در ایران مقایسه ERP های ایرانی نمایندگی SAP در ایران ERP های ایرانی ویژگی های ERP و ...

جزئیات