برترین شرکت های مشاوره مدیریت دنیاخلاصه

استفاده از مشاوران کسب و کار در اکثر کشورهای توسعه یافته امری عادی است و اولین مشاوره مدیریتی در دنیا توسط شرکت آرتور دی لیتل در سال 1886 اتفاق افتاد؛ همچنین فردریک وینسلو تیلور اولین مشاوری بود که در سال 1893 به صورت مستقل در این زمینه فعالیت نمود. در ادامه به برخی شرکت های برتر در زمینه مشاوره مدیریتی به کسب و کارها اشاره می شود.

28 فروردین 1400

استفاده از مشاوران کسب و کار در اکثر کشورهای توسعه یافته امری عادی است و اولین مشاوره مدیریتی در دنیا توسط شرکت آرتور دی لیتل در سال 1886 اتفاق افتاد؛ همچنین فردریک وینسلو تیلور اولین مشاوری بود که در سال 1893 به صورت مستقل در این زمینه فعالیت نمود. در ادامه به برخی شرکت های برتر در زمینه مشاوره مدیریتی به کسب و کارها اشاره می شود.

1. مک کینزی اند کامپنی (McKinsey & Company)
این شرکت یکی از معتبرترین شرکت های مشاوره مدیریت در دنیا است که در سال 1926 توسط جیمز او مک کینزی (وی تا پیش از آن استاد حسابداری در مدرسه بازرگانی دانشگاه شیکاگو بود) پایه ریزی شده است. در سال 1937، جیمز او مک کینزی پس از ابتلا به ذات الریه درگذشت. تحت رهبری ماروین بوور، این شرکت طی دهه های 1940 و 1950 به اروپا گسترش یافت؛ به طوری که یک سوم درآمد شرکت از دفاتر اروپا تأمین می شد. پس از جنگ جهانی دوم، دولت ها، پیمانکاران دفاعی و سازمان های نظامی نیز به جمع مشتریان مک کینزی پیوستند.

در سال 1967 درآمد شرکت با وجود رقبای جدیدی مثل گروه مشاوره بوستون و بین اند کمپانی کاهش یافت. در سال 1971، مدیران مک کینزی به این نتیجه رسیدند که بیش از حد بر گسترش جغرافیایی متمرکز شده اند و از دانش کافی در صنعت برخوردار نیستند؛ در نتیجه توصیه شد که مک کینزی رشد خود را کند کرده و تخصص های صنعتی را توسعه دهد. دانیل و فرد گلوک با توسعه 15 کارگروه تخصصی در مک کینزی به نام مراکز صلاحیت، به تغییر شرکت از رویکرد کلی گرایانه کمک کردند.

فرد گلوک از سال 1988 تا 1994 به عنوان مدیر عامل مک کینزی فعالیت می کرد. درآمد شرکت در زمان تصدی وی دو برابر شد. وی مک کینزی را به 72 "جزیره فعالیت" سازمان داد که در هفت بخش و هفت منطقه عملکردی سازمان یافته بودند. نوامبر 1993 در مجله Fortune گفته شد که شرکت مک کینزی مشهورترین، مخفی ترین، گرانترین، معتبرترین، موفق ترین، حسودترین، معتمدترین و منفورترین شرکت مشاور مدیریت روی زمین است. مک کینزی بخش "شتاب دهنده ها" را در دهه 1990 تأسیس کرد، جایی که شرکت با شریک شدن مبتنی بر سهام با استارت آپ ها شروع به فعالیت نمود؛ این شرکت بیش از 1000 پروژه تجارت الکترونیکی را فقط از سال 1998 تا 2000 انجام داد. جیمز اوشیا و چارلز مادیگان در كتاب خود در سال 1997 اذعان داشتند كه فرهنگ مک كینزی به دلیل نفوذ، وفاداری و غیرت اعضای آن، اغلب با دین مقایسه شده است.

تا سال 2002، مک کینزی 35.8 میلیون دلار بودجه برای مدیریت دانش سرمایه گذاری کرده بود، در حالیکه این رقم در سال 1999، 8.3 میلیون دلار بود. این در حالی که درآمد این شرکت به ترتیب 50، 20 و 30 درصد از مشاوره استراتژی، عملیات و فناوری بود. مک کینزی در طی شیوع ویروس کرونا در سال 2019 برای چندین شهر، ایالت و سازمان های دولتی مشاور داشته است و در طی چهار ماه اول همه گیری کرونا، مک کینزی بیش از 100 میلیون دلار کار مشاوره ای، از جمله قراردادهای با وزارت امور سربازان قدیمی و نیروی هوایی ایالات متحده به دست آورد. دستورالعمل های بازگشایی شهرستان میامی-دید فلوریدا، که با کمک مک کینزی تهیه شده است، توسط رسانه ها و مقامات محلی به دلیل پیچیدگی و عدم شفافیت مورد انتقاد قرار گرفت. مک کینزی واحد مشاوره خود در زمینه بانکداری و سرمایه گذاری را در سال 2021 تعطیل کرد و دلیل آن را "موارد پرسنلی" عنوان کرد. این شرکت به طور سنتی تقریباً 25 درصد بیشتر از شرکت های رقیب هزینه دریافت می کند.

در اکتبر 2018، در پی ترور جمال خاشوقچی، مخالف و روزنامه نگار سعودی، نیویورک تایمز گزارش داد که مک کینزی برجسته ترین مخالفان سعودی را در توییتر شناسایی کرده و متعاقباً دولت عربستان مخالفان و خانواده های آن ها را سرکوب کرده است. مک کینزی بیانیه ای صادر کرد و این مسئله را رد کرد. در دسامبر 2018، نیویورک تایمز گزارش داد که پادشاهی سعودی مشتری بسیار مهمی برای شرکت است و تقریباً 600 پروژه فقط از سال 2011 تا 2016 با کمک این شرکت به انجام رسانده است.

ساندی تایمز نوشت که مک کینزی اولین شرکتی که فارغ التحصیلان MBA را از مدارس عالی تجارت برای استخدام پروژه های خود استخدام می کند، نه اینکه به پرسنل قدیمی صنعت اعتماد کند. مک کینزی در درجه اول از مدارس عالی تجارت جهان (به عنوان مثال هاروارد، استنفورد، وارتون، کلمبیا، بوت، اسلون، HEC پاریس) نیرو استخدام می کند. بسیاری از افرادی که تجربه کار در مک کینزی را دارند، مدیر عامل شرکت های بزرگ می شوند یا سمت های مهم دولتی را در اختیار دارند.  با این کار، آن ها با ارزش ها و فرهنگ مک کینزی بر سازمان دیگر تأثیر می گذارند.

مک کینزی یک مجله تجاری به نام فصلنامه مک کینزی منتشر می کند و معمولاً مشاوران و فعالان این فصلنامه افرادی هستند که کتاب های زیادی در حوزه های مختلف مدیریتی تألیف کرده اند.
این شرکت 27 هزار کارمند در سراسر دنیا دارد و درآمد این شرکت در سال 2018 چیزی کمی بیشتر از 10میلیارد دلار بود
ه است. این شرکت 127 دفتر در 60 کشور دنیا تأسیس نموده است. این شرکت به صنایع متنوعی از جمله نفت و گاز، کشاورزی، خرده فروشی، معدن، مسکن و ... خدمات مشاوره مدیریتی ارائه می نماید.
 

2. گروه مشاوره بوستون (The Boston Consulting Group, Inc)
این شرکت در سال 1963 توسط بروس هندرسون به عنوان بخشی از شرکت بوستون سیف دیپوزیت اند تراست کمپانی تأسیس شد. هندرسون استخدام شده بود توسط آرتور دی لیتل برای ایجاد بازوی مشاور که به عنوان یک شرکت تابعه تحت عنوان بخش مدیریت و مشاوره شرکت بوستون سیف دیپوزیت اند تراست کمپانی فعالیت کند. در ابتدا این بخش فقط به مشتریان بانک توصیه و مشاوره می داد و درآمد برای ماه اول فقط 500 دلار آمریکا بود. در سال 1966، BCG دفتر دوم خود را در شهر توکیو ژاپن افتتاح کرد.

در سال 1967، هندرسون با بیل باین آشنا شد و به او پیشنهاد حضور در این شرکت را داد. باین موافقت کرد و در سال 1967 با حقوق اولیه 17000 دلار در سال به شرکت پیوست. در سال 1974، هندرسون برنامه مالکیت سهام کارمندان را ترتیب داد تا کارمندان بتوانند این شرکت را از شرکت بوستون سیف دیپوزیت اند تراست کمپانی مستقل کنند. خرید کلیه سهام در سال 1979 به پایان رسید.

در دهه 1970، BCG "ماتریس رشد-سهم" را ایجاد و رواج داد. این ماتریس که به ماتریس گروه بوستون نیز شهرت یافت در واقع یک نمودار برای کمک به شرکت های بزرگ در تصمیم گیری در مورد نحوه تخصیص پول نقد بین واحدهای تجاری خود است. این شرکت واحدهای تجاری خود را به عنوان "ستاره ها"، "گاو های شیرده"، "علامت سؤال ها" و "سگ ها" دسته بندی می کند و سپس بر اساس آن پول نقد اختصاص می دهد. پول را از گاوهای شیرده به سمت ستاره ها و علامت سؤال ها که نرخ رشد بازار بالاتری دارند منتقل می کند.

مجله Mother Working برای سیزدهمین بار BCG را به عنوان 100 بهترین شرکت مادر کارگر 2019 شناخته و سیاست های مرخصی خانواده با حقوق و گزینه های کار انعطاف پذیر را از فرهنگ سازمانی و ویژگی برجسته این شرکت می داند. BCG همچنین در سال 2019 به عنوان بهترین شرکت برای فعالیت پدران و در سال 2020 جزو شرکت های برتر برای فعالیت زنان مدیر شناخته شد. کمپین حقوق بشر این شرکت را به عنوان بهترین مکان برای برابری LGBT ها در سال 2020 شناخته است. 

نیویورک تایمز طی گزارشی اعلام نموده است که گروه مشاوره بوستون به همراه شرکت های مک کینزی و بوز آلن به شاهزاده محمد بن سلمان در تحکیم قدرت در عربستان سعودی کمک می کند. در حالی که سخنگوی BCG گفت این شرکت همکاری در پروژه های مربوط به استراتژی نظامی و اطلاعاتی را رد می کند و این شرکت در طراحی نقشه اقتصادی کشور و همچنین طراحی چشم انداز 2030 نقش دارد.

BCG معمولاً برای سمت همکار یا مشاور از کالج های عالی و دانشکده های بازرگانی استخدام می کند. این شرکت همچنین دوره های کارآموزی تابستانی را ارائه می دهد. تخمین زده می شود که دفاتر BCG آمریکای شمالی هر ساله حدود 10،000 رزومه را  دریافت می کنند. دفتر مرکزی این شرکت در شهر بوستون ایالات متحده آمریکا قرار دارد. شرکت های بزرگی مثل گوگل، مایکروسافت، فایزر، آی بی ام و ... از خدمات مشاوره مدیریتی این شرکت بهره می برند. این گروه دارای 81 دفتر در 45 کشور جهان از عربستان سعودی گرفته تا سوئد می باشد. این شرکت دومین شرکت مشاوره مدیریت از نظر درآمد و یکی از معتبرترین شرکت های جهان است.

3. بین اند کمپانی (Bain & Company)
شرکت بین اند کمپانی در سال 1973 توسط هفت مدیر ارشد گروه مشاوره بوستون؛ به رهبری بیل بین و اریک کریس راه‌اندازی شد و در حال حاضر مشاور شرکت‌هایی چون آمریکن اکسپرس، دویچه بانک، ای‌بی، یونی‌کردیت، هیولت پاکارد، سیتی‌گروپ و ... می‌باشد. این شرکت به سازمان های دولتی، خصوصی و غیرانتفاعی مشاوره می دهد. بین اند کمپانی به دلیل فرهنگ سازمانی خود تحسین شده است و چهار بار جایزه Glassdoor برای بهترین مکان کار را به خود اختصاص داده است.

در سال 1970، مدیر عامل شرکت BCG، بروس هندرسون تصمیم گرفت شرکت خود را به سه تیم کوچک رقابتی تقسیم کند: آبی ، قرمز و سبز. بیل بین و پاتریک گراهام هدایت تیم آبی را بر عهده داشتند. تیم آبی بیش از نیمی از درآمد و سود BCG را به خود اختصاص داد و در مسابقات داخلی پیروز شد. در این زمان بیل بین از انتظار برای بازنشستگی هندرسون، رویکرد پروژه محور شرکت برای مشاوره و امتناع مدیریت برای کمک به مشتریان در اجرای مشاوره شرکت ناامید شد. در این مدت، از او نقل شده است که گفته است احساس می کند "یک مشاور در یک جزیره بیابانی، گزارش می نویسد، آن را در یک بطری می گذارد و در آب می اندازد، و سپس به سراغ کار بعدی می ر
ود."  بین در اوایل دهه 70 جانشین مورد انتظار هندرسون در BCG بود. با این حال، در سال 1973، بیل بین استعفا داد تا شرکت مشاوره خود را ایجاد کند؛ بیشتر اعضای ارشد "تیم آبی"  به شرکت تازه تأسیس وی پیوستند.


بخش قابل توجهی از شرکت هایی که مسئولیت آن ها در BCG بر عهده تیم آبی بود نیز به این شرکت پیوستند و در طی چند هفته، شرکت بین با هفت مشتری سابق BCG کار خود را آغاز نمود؛ این شامل دو تا از بزرگترین مشتریان BCG یعنی Black & Decker و Texas Instruments بود. در نتیجه، هندرسون بیل را به سرقت مشتری های BCG متهم كرد. اعتقاد بر این است که رقابتی که هندرسون در قالب سه تیم رقابتی داخلی در گروه مشاوره بوستون انجام داد پایه و اساس تشکیل شرکت بین اند کمپانی بود. 

این شرکت به سرعت رشد کرد و در درجه اول از طریق دهان به دهان در میان مدیران عامل و اعضای هیئت مدیره به شهرت رسید. این شرکت اولین دفتر رسمی خود را در بوستون تأسیس کرد و در سال 1979 یک دفتر اروپایی در لندن ایجاد نمود. در این زمان این شرکت به طور متوسط ​​50 درصد در سال رشد می کند و تا سال 1986 به 150 میلیون دلار درآمد در سال می رسد. تعداد کارکنان این شرکت از سال 1980 تا 1986 سه برابر شده است و در سال 1987 به 800 نفر رسید. پس از پشت سر گذاشتن بحران های فراوان از سال 1992 تا 1999، شرکت 25 درصد در سال رشد کرد و دفاتر شرکت از 12 به 26 دفتر گسترش یافت.


بین به ترتیب در سال 1999 و 2000 دو گروه مشاوره فناوری به نام های bainlab و BainNet را ایجاد نمود. بین به ایجاد دفاتر جدید در سایر کشورها ادامه داد از جمله هند در سال 2006. این شرکت مانند سایر شرکت های بزرگ مشاوره، شروع به کار بیشتر با دولت ها کرد. در سال 2012، رابرت بچک به عنوان مدیر عامل منصوب شد و بعداً به عنوان محبوب ترین مدیر عامل در نظرسنجی های کارمندان Glassdoor رتبه بندی شد. این شرکت خدمات مشاوره مدیریت را در درجه اول به مدیران عامل Fortune 500 ارائه می دهد. بین در مواردی مانند سرمایه گذاری در سهام خصوصی،  ادغام استراتژی شرکت، امور مالی، عملیات و تحلیل بازار مشاوره می دهد.

 4. بوز آلن همیلتون (Booz Allen Hamilton)
این شرکت در سال ۱۹۱۴ توسط ادوین بوز تأسیس شد و در سال ۱۹۳۶ در پی پیوستن جیمز آلن و کارل همیلتون، نام آن به بوز آلن همیلتون تغییر پیدا کرد. شرکت بوز آلن همیلتون در سال ۲۰۱۲ در رتبه چهارم از بزرگترین شرکت‌های مشاوره دنیا جای گرفت. این شرکت اولین قرارداد بین المللی خود را در سال 1953 منعقد کرد تا به سازماندهی مجدد سوابق مالکیت زمین برای دولت تازه تأسیس فیلیپین کمک کند.

در ژوئن 2012، بوز آلن با برنامه ریزی اولیه برای افزودن عملیات در کویت، عمان، قطر، امارات متحده عربی، فعالیت های خود را در شمال آفریقا و خاورمیانه گسترش داد. بعداً برنامه ریزی شد تا فعالیت ها به بحرین، عربستان سعودی و ترکیه اضافه گسترش یابد. در زمانی که این کشورها ، همانطور که جیل آر آیتورو از روزنامه تجارت واشنگتن اظهار داشت ، "از تلاطم مربوط به بهار عربی بهبود می یافتند". بوز آلن به دولت امارات متحده عربی کمک کرد تا معادل آژانس امنیت ملی را برای آن کشور ایجاد کند. به گفته دیوید ای. سانگر و نیکول پرلروت از نیویورک تایمز، "یک مقام عرب آشنا با این پروژه گفت که "آن ها همه چیز را آموزش می دهند. داده کاوی، نظارت بر وب، انواع جمع آوری اطلاعات دیجیتال."

در ژوئن 2013، ادوارد اسنودن زمانی که کارمند بوز آلن بود و این شرکت با پروژه های آژانس امنیت ملی قرارداد بست (NSA)، جزئیات برنامه های نظارت دسته جمعی طبقه بندی شده و جمع آوری داده ها، از جمله PRISM را به طور عمومی فاش کرد. این شرکت اندکی بعد اسنودن را به صورت غیرحضوری اخراج کرد و اظهار داشت که وی در آن زمان کمتر از سه ماه کارمند این شرکت بوده است. تحلیلگران این حادثه را "خجالت آور" دانسته اند اما بعید دانستند خسارت تجاری طولانی مدت به بار آورد.

بوز آلن به ویژه به دلیل روابطش با دولت عربستان سعودی و پشتیبانی از نیروهای مسلح سعودی مورد توجه قرار گرفته است. در کنار رقبا مثل شرکت مک کینزی و گروه مشاوره بوستون، از بوز آلن به عنوان عامل مهمی در تلاش ولیعهد محمد بن سلمان برای تحکیم قدرت در پادشاهی یاد می شود. در بخش نظامی، بوز آلن ده ها نفر از نیروهای نظامی بازنشسته آمریکایی را برای آموزش و مشاوره نیروی دریایی سلطنتی سعودی و تهیه تدارکات برای ارتش عربستان استخدام کرده است. اما عربستان سعودی استفاده از تخصص آن ها را در جنگ علیه یمن انکار می کند. علاوه بر این، یک توافق نامه با دولت سعودی منعقد شده است که شامل حفاظت و امنیت سایبری وزارتخانه های دولت است. کارشناسان معتقدند که این مانورهای دفاعی می تواند به راحتی برای هدف قرار دادن مخالفان استفاده شود.

در سال 2013، دیوید سیروتا گفت که بوز آلن و شرکت مادر The Carlyle Group سهم سیاسی قابل توجهی در حزب دموکرات و حزب جمهوری خواه و همچنین سیاست مداران منفرد از جمله باراک اوباما و جان مک کین دارند. در فوریه سال 2020، شرکت با تأمین یک قرارداد 10 ساله به ارزش 113 میلیون دلار به بزرگترین ارائه دهنده خدمات امنیت سایبری SEC تبدیل شد.

 واژه های مرتبط: شرکت های برتر مشاوره مدیریت در ایران، رزومه شرکت مشاوره مدیریت، تاسیس شرکت مشاوره مدیریت، صنعت مشاوره مدیریت در ایران موضوع، فعالیت شرکت مشاوره مدیریت، شرکت های مدیریتی، شرکت های خدمات مشاوره مدیریت، شرکت های مشاوره کسب و کار، موسسه مشاوره مدیریت تیم مشاوره مدیریت گروه مشاوره مدیریت مشاوره مدیریت چیست؟ تاسیس شرکت مشاوره مدیریت خدمات مشاوره مدیریت آموزش مشاوره مدیریت کتاب مشاوره مدیریت، بهترین مشاور کسب و کار در ایران، درامد مشاور کسب و کار، مشاور توسعه کسب و کار، مشاور کسب و کار رایگان، شرح وظایف مشاور کسب و کار، بهترین مشاور کسب و کار در تهران، مشاور کسب و کار به انگلیسی، مشاور کسب و کار در تهران، لیست شرکت های مشاوره کسب و کار در ایران، مشاوره کسب و کارهای کوچک، شرکت مشاوره مدیریت، مشاور مدیریت    

 
پژمان ارژنگ | مشاور کسب و کار
مقالات مرتبط