چالش های به کارگیری ERP در شرکت های داخلیخلاصه

با سرچ ERP در گوگل ما با کلمات پرطرفداری در این حوزه مواجه می شویم که شامل: شرکت های ارائه دهنده ERP در ایران معرفی بهترین ERP در ایران شرکتهای دارای SAP در ایران وضعیت ERP در ایران مقایسه ERP های ایرانی نمایندگی SAP در ایران ERP های ایرانی ویژگی های ERP و ...

30 تیر 1398

با سرچ ERP در گوگل ما با کلمات پرطرفداری در این حوزه مواجه می شویم که شامل:
شرکت های ارائه دهنده ERP در ایران  
معرفی بهترین ERP در ایران
شرکتهای دارای SAP در ایران
وضعیت ERP در ایران
مقایسه ERP های ایرانی
نمایندگی SAP در ایران
ERP های ایرانی
ویژگی های ERP
و ...
چند سالی است که کسب وکارهای داخلی با توجه به مزایای ERP، بخصوص برای شرکت های فعال در حوزه تولید، به دنبال راه اندازی و خرید این سیستم از شرکت های بین المللی هستند. از مهمترین شرکت های تولید کننده ERP در دنیا می توان به Oracel ،Sage و SAP اشاره نمود. این شرکت ها به بزرگترین شرکت های تولیدی در جهان خدمات ارائه می دهند و این صنعت یک گردش چند میلیارد دلاری را در بر می گیرد. مهمترین مزیت این سیستم یکپارچه سازی تمامی فعالیت های شرکت و ارائه بهترین راهکار در حوزه های فعالیت شرکت است که منجر به افزایش کارایی و اثربخشی فعالیت ها در شرکت می شود.

برخی از شرکت های بزرگ داخلی که از تمکن مالی خوبی هم برخوردار بودند در چند سال اخیر به دنبال خرید این سیستم ها از نمایندگی های کشورهای همسایه مثل ترکیه و امارات رفتند و با هزینه های بالایی این سیستم ها را خریداری نمودند؛ ولی در حوزه پیاده سازی دچار مشکلات عدیده ای شدند؛ بخصوص مدیران مجموعه های دولتی که در بسیاری از موارد از مشکلات سازمان خود بی خبراند و بیشتر مدیریت مناسب و کارا را در داشتن این سیستم ها تلقی می کنند. از مهمترین چالش های شرکت های داخلی برای پیاده سازی این سیستم ها می توان به نداشتن زیرساخت های فنی، زیرساخت های اجرایی، دانش سازمانی، فرهنگ سازمانی و به طور خاص نحوه و نوع تعاملات کسب وکارهای داخلی است.

این سیستم ها به طور مشخص یکسری پیش فرض ها و بهترین راهکارها را در برخی فرایندهای تولید، مالی، فروش و ... دارند که با توجه به زیرساخت ها و نوع فعالیت های جاری شرکت های داخلی تطبیق با آن ها بسیار مشکل است و این مسئله باعث شکست پیاده سازی ERP در بسیاری از شرکت های داخلی است. البته برخی شرکت های داخلی با اتوماسیون کردن فعالیت های جاری شرکت این ادعا را دارند که از این سیستم به نحوه مطلوب دارند استفاده می نمایند؛ البته اتوماسیون و یکپارچه سازی بخشی از مزیت ERP است نه تمام آن و مدیران داخلی باید به این مسئله قبل از خرید ERP توجه وافر نمایند.
واژه های مرتبط: بهترین مشاور کسب و کار در ایران، درامد مشاور کسب و کار، مشاور توسعه کسب و کار، مشاور کسب و کار رایگان، شرح وظایف مشاور کسب و کار، بهترین مشاور کسب و کار در تهران، مشاور کسب و کار به انگلیسی، مشاور کسب و کار در تهران، لیست شرکت های مشاوره کسب و کار در ایران، مشاوره کسب و کارهای کوچک، شرکت مشاوره مدیریت، مشاور مدیریت


پژمان ارژنگ | مشاور کسب و کار
مقالات مرتبط