از کوتوله های فکری در تیم خود استفاده نکنیدخلاصه

به طور کلی تیم سازی در کسب و کار یا تیم سازی برای استارت آپ یکی از دغدغه های دوستداران راه اندازی کسب و کار است. فارغ از مراحل تیم سازی یا اصول تیم سازی، تفاوت های فرهنگی و دیدگاه اعضای تیم یک فاکتور مهم در شکست یا موفقیت تیم است.

15 آذر 1398

به طور کلی تیم سازی در کسب و کار یا تیم سازی برای استارت آپ یکی از دغدغه های دوستداران راه اندازی کسب و کار است. فارغ از مراحل تیم سازی یا اصول تیم سازی، تفاوت های فرهنگی و دیدگاه اعضای تیم یک فاکتور مهم در شکست یا موفقیت تیم است. ما برای تشکیل یک تیم کاری جهت راه اندازی یک کسب وکار نیاز به افرادی با صفاتی خاص از جمله: باانگیزه، باهوش، منظم، مسئولیت پذیر و .. نیاز داریم؛ سعی کنید در فرایند انتخاب اعضای تیم، افراد کوتوله فکری وارد تیم شما نشوند. این افراد معمولاً در گذشته و بخصوص تجربیات منفی خود سیر می کنند، از طرفی دیدگاه منفی آن ها به مسائل، منجر به افزایش نگرانی و اضطراب آن ها می شود که این مسئله را به درون تیم کاری نیز منتقل می کنند. این مهم باعث می شود که اعضای تأثیرگذار در تیم نیز انگیزه، انرژی و دیدگاه مثبت خود را به تیم از دست بدهند که این نقطۀ فروپاشی هر تیم کاری است.

سعی کنید افرادی که برای تیم کاری خود انتخاب می کنید ویژگی های افراد کوتوله فکری را نداشته باشند و اگر این افراد وارد تیم شدند؛ چارۀ کار رها کردن آن ها به عنوان وزنه هایی است که سرعت و چابکی تیم را در فرایند کار خواهند گرفت. شما تصور کنید در یک ارکستر صدنفره سازهای زهی کار خود را انجام بدهند، سازهای بادی هم کار خود و سایر اعضای ارکستر گوش به فرمان رهبر ارکستر باشند، به نظر شما نتیجۀ این همکاری چه خواهد بود؟. اساس ایجاد تیم های کاری ایجاد هم افزایی و حرکت به سمت موفقیت است و نه انرژی گذاشتن برای افرادی که اصلاً برای همکاری تیمی ساخته نشده اند.


واژه های مرتبط: فرایند تیم سازی، مراحل تیم سازی، تیم سازی در کسب و کار، تیم سازی در سازمان، تیم سازی در نتورک، تکنیک های تیم سازی، اصول تیم سازی، جزوه تیم سازی، فرایند تیم سازی، آموزش تیم سازی، مقاله در مورد تیم سازی، اصول تیم سازی در نتورک، تفاوت تیم و گروه، تیم سازی در مدیریت، مدلهای تیم سازی، تیم سازی موفق، دوره تیم سازی، تکنیک های تیم سازی، دوره تیم ورک، کارگاه تیم سازی، چگونه تیم سازی کنیم؟
 
پژمان ارژنگ | مشاور کسب و کار
مقالات مرتبط